Yazar:


Kulak Anomalileri

Doğuştan olan kulak şekil bozukluklarına konjenital kulak anomalileri denmektedir. Kulak anomalileri 6.000 canlı doğumda bir görülmektedir. Erkek çocuklarda daha sık olup % 90 tek kulakta görülmektedir.

Konjenital kulak anomalileri anotia yani kulak kepçesinin hiç oluşmaması, ya da mikrotia yani bir kısmının oluşması olarak ayrılabilir. Bunun dışında lop ear gibi daha hafif şekil bozuklukları olabilir.

Dış kulak yolunun hiç oluşmaması ise 10.000 canlı doğumda bir görülmektedir ve bu daha ağır bir anomalidir. Bu durumda kulak kepçesi rekonstrüksüyonundan önce dış kulak yolu onarımı yapılmalıdır. Bu hastaların özellikle iç kulak gelişimi yönünden incelenmesi gerekir. İç kulak organı hiç oluşmadıysa kulak yolunun onarımı boşuna olacaktır. Ancak iç kulak organı varsa dış kulak onarımı ve kulak zarı rekonstrüksüyonu yapılabilir. Kulak zarı onarımı başarılı olamasa da hastalar kemik iletisi ile bir miktar duyabilir. Bunlardan sonra en son kulak kepçesi rekonstrüksüyonu düşünülür.Google+

Kulak estetiği ile ilgili Konular


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.